Seçimden önce ‘İslâm düşmanı’, ‘ırkçı’, ‘Esad destekçisi’ diye nitelenen Trump’ın seçimden sonra tüm bu özellikleri unutulduğu gibi bazı tweet ve haberlerde Trump’la iktidar mensuplarının görüşmelerini büyük coşkuyla karşılama ve Trump’a yönelik sıfatların bir anda yok oluşuna tanık oluyoruz.

ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması dünya gündemindeyken, biz biraz da kendi medyamıza odaklanalım. Özellikle ‘hükümete yakınlığıyla bilinen’ gazetelerin Twitter hesaplarının son bir yıllık süreçte Trump’a yönelik attığı başlıklar ve kullandıkları görseller ne anlatıyor?

Trump’ın seçim çalışmalarına başladığı dönemde Yeni Şafak gazetesinin kullandığı başlıklarda, Donald Trump’a çeşitli sıfat ve unvanlarla seslenişinin zaman içinde değişimini aşağıdaki tablolarda görmeniz mümkün. Gazete, seçimden önce yer yer ‘İslâm düşmanı’ ve ‘ırkçı’ olarak nitelendirdiği Trump’ı, seçim sonrasında herhangi bir sıfat kullanmadan haberleştirmeyi uygun görmüş.

(Görselin ortasındaki imleci sağa sola hareket ettirerek değişen üslubu görebilirsiniz.)

Gazete, seçimden önce Trump’a yönelik olumsuz ve sert mesajları olduğu gibi manşetlerine taşırken, seçimden sonra siyasal söylem değişikliklerine ayak uydurmuş görünüyor.

Yeni Şafak’taki üslup ve haberleştirme farklılıkları aynı şekilde Sabah gazetesinde de görülüyor.

Bu örnekte Sabah grubu (Turkuvaz Medya) rakibi Doğan Holding’in Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın Trump’la olan işbirliğini eleştiriyor fakat seçimden sonra bu konu da artık dillendirilmiyor.

Değişimi benzer bir yayın politikasıyla çıkan Türkiye gazetesinde de görmek mümkün.

Seçimden önce ‘İslâm düşmanı’, ‘ırkçı’, ‘Esad destekçisi’ olarak etiketlenen Trump’ın seçimden sonra tüm bu özellikleri unutulduğu gibi bazı tweet ve haberlerde Trump’la iktidar mensuplarının görüşmelerini büyük coşkuyla karşılama ve Trump’a yönelik sıfatların bir anda yok oluşuna tanık oluyoruz. Hatta iç siyaset çatışmalarının Trump üzerinden bile şekillendirildiğini, yeni söylemlerin inşa edildiğini, yapay gündemlerin oluşturulduğunu söylemek yanlış olmaz. Önümüzdeki günlerin bize ne göstereceği merak konusu.

Trump yine ne zaman ‘İslâm düşmanı’ ve ‘ırkçı’ unvanlarını kazanacak, ne zaman en sıkı ‘müttefikimiz’ ya da ‘dostumuz’ olacak göreceğiz.


Bu içerik ilk olarak 7.11.16’da Journo‘da yayınlanmıştır. (İçeriğin 4 Ocak 2017 kopyası)


Mehmet Şafak Sarı

İletişim Teknolojileri, Yeni Medya, Sosyal Medya alanlarıyla ilgileniyor. Çeşitli kurumlara sunum, içerik geliştirme ve eğitim sağlıyor. Farklı STK'lerin ulusal ve uluslararası kampanyalarında çalışmaları var.

Related Posts

Journo Yazıları

Fotoğraf ve güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışmak

Roland Barthes‘ın ‘Camera Lucida‘sında geçen Studium* ve Punctum* kavramlarını düşünürken bir anı geldi aklıma. Yüzlerce güzel anılardan oluşan bir fotoğraf kolajının tam ortasında duran bir saat vardı. Yani çalışmıyordu. Bu kolajı bir fotoğraf stüdyosunda görmüştüm. Read more...

Veri Görselleştirme

2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Süreci | İnfografik

* 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu Süreci’nin Resmi Gazetede duyurulup, YSK tarafından açıklanmasının ardından tahayyul.net‘e yaptığım görselleştirmedir. (İçeriğin 14 Şubat 2017 kopyası)

Dijital Güvenlik

Sahte Obama: Distopya mı, kolaylık mı?

Özellikle yeni iletişim teknolojilerinin manipülasyona açık olduğu iddiaları, sahte haber suçlamalarının artması ve haber doğrulama gibi pratiklerin çoğaldığı günümüzde öngörülen gelişmeler bir bir olmaya başladı. Post-Truth olgusunun çok dillendirilir olduğu günümüzde kamuoyuna ilginç bir gelişme Read more...