Skype, Viber, Hangouts, Massenger, Whatsapp vb. uygulamalarla telefon, tablet ve bilgisayarımızdan video görüşme yapmayı çok sevdik. Fakat bu uygulamaları kullanmak için ya üye olmamız gerekiyor ya da sosyal medya hesaplarımızı bağlayarak giriş yapıyoruz. Yani görüntülü görüşmede anonim olamıyoruz. İllâ bir kayıt bilgisi, kişisel özellik listesi veya kimlik bilgisi vermemiz gerekiyor. Bu bilgileri istemeyen yazılımlarda ise görüşmelerimizin ‘kem gözler’ tarafından izlenip izlenmediği meçhul.

Bu şirketlerin ürettiği yazılımların kaynak kodu kapalı olduğu için, verdiğimiz bilgilerin ya da sosyal ağ profillerimizden devrolan verilerin üçüncü kişilere, kurumlara verilip verilmediğini denetleyemiyoruz. Tamamen şirketlerin insafına kalmış durumdayız. (Bakınız: Mimiklerimiz bile kaydediliyor: Gizlilik mümkün mü?)

Signal’de video görüşme dönemi

Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ve uçtan uça şifreleme yöntemiyle en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilen Signal’e görüntülü görüşme özelliğinin gelmesi herkes için güvenli ‘video chat’i mümkün kıldı.

Uygulamanın sol üst köşesindeki çark ikonundan ‘Settings’ (Ayarlar) bölümüne girerek ‘Advanced’ (Gelişmiş) sekmesini açıp, buradan ‘Enable Video Calling (Beta)’ seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

 


Bu içerik ilk olarak 20.02.17’de Journo‘da yayınlanmıştır.

 


Mehmet Şafak Sarı

İletişim Teknolojileri, Yeni Medya, Sosyal Medya alanlarıyla ilgileniyor. Çeşitli kurumlara sunum, içerik geliştirme ve eğitim sağlıyor. Farklı STK'lerin ulusal ve uluslararası kampanyalarında çalışmaları var.

Related Posts

Dijital Güvenlik

Özgür ve açık internet için Firefox tarayıcısını kullanın!

Firefox’un anlatmadan önce, Web üzerinde açık ve özgür bir gezinme için bu tarayıcıyı üreten ve geliştiren Mozilla’dan bahsetmek gerekiyor. Mozilla, interneti canlı ve erişilebilir tutmak için birlikte çalışan teknoloji uzmanları, düşünürler ve Web yapımcılarından oluşan Read more...

Journo Yazıları

Barış Akademisyenleri son bir yılda neler yaşadı?

11 Ocak 2016’da ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayan ‘Barış için Akademisyenler’, kendilerine yönelik hak ihlâllerini 11 Şubat 2017’de kamuoyuyla paylaşmıştı. Ben de Journo için bu ihlâlleri dinamik infografik haline getirdim. İlk yayınlanan içerik için tıklayınız.

Journo Yazıları

Newsweek ve Posta: Gazetecilerin başındaki hız belası

Medyanın özgürleşmesi adı altında korkunç bir piyasalaştırma, liberaller ve muhafazakârlar tarafından ortak bir dille sıklıkla savunulurken, aslında medya tektipleşti, vasatlaştı ve tıkandı. Gazeteciler teoride de pratikte de herkese ulaşmaya imkân veren bir aygıtta olmalarına rağmen Read more...