Skype, Viber, Hangouts, Massenger, Whatsapp vb. uygulamalarla telefon, tablet ve bilgisayarımızdan video görüşme yapmayı çok sevdik. Fakat bu uygulamaları kullanmak için ya üye olmamız gerekiyor ya da sosyal medya hesaplarımızı bağlayarak giriş yapıyoruz. Yani görüntülü görüşmede anonim olamıyoruz. İllâ bir kayıt bilgisi, kişisel özellik listesi veya kimlik bilgisi vermemiz gerekiyor. Bu bilgileri istemeyen yazılımlarda ise görüşmelerimizin ‘kem gözler’ tarafından izlenip izlenmediği meçhul.

Bu şirketlerin ürettiği yazılımların kaynak kodu kapalı olduğu için, verdiğimiz bilgilerin ya da sosyal ağ profillerimizden devrolan verilerin üçüncü kişilere, kurumlara verilip verilmediğini denetleyemiyoruz. Tamamen şirketlerin insafına kalmış durumdayız. (Bakınız: Mimiklerimiz bile kaydediliyor: Gizlilik mümkün mü?)

Signal’de video görüşme dönemi

Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ve uçtan uça şifreleme yöntemiyle en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilen Signal’e görüntülü görüşme özelliğinin gelmesi herkes için güvenli ‘video chat’i mümkün kıldı.

Uygulamanın sol üst köşesindeki çark ikonundan ‘Settings’ (Ayarlar) bölümüne girerek ‘Advanced’ (Gelişmiş) sekmesini açıp, buradan ‘Enable Video Calling (Beta)’ seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

 


Bu içerik ilk olarak 20.02.17’de Journo‘da yayınlanmıştır.

 


Mehmet Şafak Sarı

Yeni İletişim Teknolojileri, Yeni Medya, Sosyal Medya ve Siber Güvenlik alanlarında çalışmaları var. Çeşitli kişi ve kurumlara Dijital İletişim Servisi sunuyor, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, Dijital Güvenlik, Siber Güvenlik Eğitimi veriyor, Web Tasarım, Grafik Tasarım, Veri Görselleştirme ve İnfografik yapıyor.

Related Posts

Journo Yazıları

Referandum protestoları yayılıyor: İl il eylem haritası

16 Nisan Referandumunu geride bıraktık fakat referandum sonrasında ortaya çıkan usûlsüzlük ve oy çalma tartışması devam ediyor. Referandum günü ülke genelinde özellikle mühürsüz oy pusulaları ve zarflarla ilgili birçok şikâyet gelmiş; çeşitli fotoğraf ve video kayıtları sosyal Read more...

Journo Yazıları

Newsweek ve Posta: Gazetecilerin başındaki hız belası

Medyanın özgürleşmesi adı altında korkunç bir piyasalaştırma, liberaller ve muhafazakârlar tarafından ortak bir dille sıklıkla savunulurken, aslında medya tektipleşti, vasatlaştı ve tıkandı. Gazeteciler teoride de pratikte de herkese ulaşmaya imkân veren bir aygıtta olmalarına rağmen Read more...

Dijital Güvenlik

Petya yayılıyor: Nereden çıktı bu fidye yazılımları?

Petya isimli fidye yazılımı dünyanın gündeminde. Birçok kullanıcı bu yazılımca rehin alınan dosyalarını geri almak umuduyla ödeme yaparken kafalarda aynı sorular var: Risk altında mıyız, nasıl korunabiliriz, ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle bu mesele “teknolojik bir Read more...