Skype, Viber, Hangouts, Massenger, Whatsapp vb. uygulamalarla telefon, tablet ve bilgisayarımızdan video görüşme yapmayı çok sevdik. Fakat bu uygulamaları kullanmak için ya üye olmamız gerekiyor ya da sosyal medya hesaplarımızı bağlayarak giriş yapıyoruz. Yani görüntülü görüşmede anonim olamıyoruz. İllâ bir kayıt bilgisi, kişisel özellik listesi veya kimlik bilgisi vermemiz gerekiyor. Bu bilgileri istemeyen yazılımlarda ise görüşmelerimizin ‘kem gözler’ tarafından izlenip izlenmediği meçhul.

Bu şirketlerin ürettiği yazılımların kaynak kodu kapalı olduğu için, verdiğimiz bilgilerin ya da sosyal ağ profillerimizden devrolan verilerin üçüncü kişilere, kurumlara verilip verilmediğini denetleyemiyoruz. Tamamen şirketlerin insafına kalmış durumdayız. (Bakınız: Mimiklerimiz bile kaydediliyor: Gizlilik mümkün mü?)

Signal’de video görüşme dönemi

Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ve uçtan uça şifreleme yöntemiyle en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilen Signal’e görüntülü görüşme özelliğinin gelmesi herkes için güvenli ‘video chat’i mümkün kıldı.

Uygulamanın sol üst köşesindeki çark ikonundan ‘Settings’ (Ayarlar) bölümüne girerek ‘Advanced’ (Gelişmiş) sekmesini açıp, buradan ‘Enable Video Calling (Beta)’ seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

 


Bu içerik ilk olarak 20.02.17’de Journo‘da yayınlanmıştır.

 


Mehmet Şafak Sarı

İletişim Teknolojileri, Yeni Medya, Sosyal Medya alanlarıyla ilgileniyor. Çeşitli kurumlara sunum, içerik geliştirme ve eğitim sağlıyor. Farklı STK'lerin ulusal ve uluslararası kampanyalarında çalışmaları var.

Related Posts

Journo Yazıları

Türkiye’nin medya krizi: Eylül-Ekim 2016

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sürüyor. 2016 Eylül-Ekim döneminde yaşanan medya özgürlüğü ihlâlleri Bu içerik ilk olarak 7.11.16’da Journo‘da yayınlanmıştır. (İçeriğin 4 Ocak 2017 kopyası)

Dijital Güvenlik

28 Ocak Veri Koruma Günü’nde bazı ipuçları

Eve girdiğimizde kapınızı açık bırakıyor musunuz? Perdeleri kapatmadan soyunuyor musunuz? Evinize bilmediğiniz, tanımadığınız insanların kendi çıkarları için evinize istediği an girip çıkmasına göz yumuyor musunuz? Yapmıyorsunuz değil mi? Tanımadığınız biri sizin hakkında her türlü bilgiye Read more...

Journo Yazıları

Türkiye medyası kararsız: Trump’a ne desek?

Seçimden önce ‘İslâm düşmanı’, ‘ırkçı’, ‘Esad destekçisi’ diye nitelenen Trump’ın seçimden sonra tüm bu özellikleri unutulduğu gibi bazı tweet ve haberlerde Trump’la iktidar mensuplarının görüşmelerini büyük coşkuyla karşılama ve Trump’a yönelik sıfatların bir anda yok Read more...