Özellikle yeni iletişim teknolojilerinin manipülasyona açık olduğu iddiaları, sahte haber suçlamalarının artması ve haber doğrulama gibi pratiklerin çoğaldığı günümüzde öngörülen gelişmeler bir bir olmaya başladı. Post-Truth olgusunun çok dillendirilir olduğu günümüzde kamuoyuna ilginç bir gelişme daha yansıdı: Sahte Obama.

Washington Üniversitesi’ndeki bilim insanları sentetik bir Obama oluşturdu. Eski ABD Başkanı’nın yayınlanmış konuşmaları ve ses kayıtlarından örnekler seçen ekip yapay sinir ağları kullanrak Obama’nın birebir ağız yapısını modellediler. Ardından da bu modeli Obama’nın yüzüne haritalandırdılar. 14 saatlik bir çalışmayla neredeyse gerçeğinden ayırmak imkânsız olan sahte bir başkanın konuşmasını izledik. Araştırmadan çıkan sonuç, bu modelle her türlü konuşma Obama’nın yüzüne eşleştirilebiliyor.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, herkesi çok kısa sürede birebir taklit edebilecekleri videolar öğrenmesi ne anlama geliyor?

Üst düzey bir siyasetçinin ve devlet görevlisinin bile bu kadar kusursuz taklidinin olması, özellikle toplumsal olaylarda yaşanabilecek manipülasyonun öngörülemez boyutlarını düşündürtüyor. Bu gelişmenin özellikle habercilik pratiklerinde teyit işleyişi açısından da büyük sıkıntı yaratacağını düşünmek zor değil.

1938 yılında H. G. Wells’in yazarı olduğu Dünyaların Savaşı kitabının Orson Welles tarafından radyoda bir haber bülteni şeklinde anlatımı sonrasında, ‘Marslıların dünyayı istila ettiğini’ sanan ABD’lilerin ülke genelinde çıkardığı kaosu hatırlayalım. Günümüzde bundan daha büyük olaylarla karşılaşmamız işten bile değil.

Bir yandan da bu yeniliğin çeşitli sanal gerçeklik amaçları için kullanılabileceğini ve video konferansın geliştirilebileceğini düşünenler var. Rutinleşmiş siyasi, idari veya ticari toplantılarda bu teknoloji kullanılabilir mi? İnsanlar evlerinden çıkmadan bu teknolojiyle kendi ara görüntülerini oluşturabilir mi? Daha da ileri gidelim Suretler (2009) filminin artırılmış gerçeklik versiyonuna mı geçiş yapacağız?


Araştırma hakkında Washington Üniversitesi’ndan Supasorn Suwajanakorn, Steven M. Seitz, Ira Kemelmacher-Shlizerman
Detaylı bilgi ve süreçler hakkında Synthesizing Obama: Learning Lip Sync from Audio – SIGGRAPH 2017 adlı rapor için
tıklayınız. (PDF)

Araştırma’nın web sitesi için tıklayınız.


Bu içerik ilk olarak Journo‘da yayınlanmıştır. 


Mehmet Şafak Sarı

İletişim Teknolojileri, Yeni Medya, Sosyal Medya alanlarıyla ilgileniyor. Çeşitli kurumlara sunum, içerik geliştirme ve eğitim sağlıyor. Farklı STK'lerin ulusal ve uluslararası kampanyalarında çalışmaları var.

Related Posts

Journo Yazıları

Fotoğraf ve güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışmak

Roland Barthes‘ın ‘Camera Lucida‘sında geçen Studium* ve Punctum* kavramlarını düşünürken bir anı geldi aklıma. Yüzlerce güzel anılardan oluşan bir fotoğraf kolajının tam ortasında duran bir saat vardı. Yani çalışmıyordu. Bu kolajı bir fotoğraf stüdyosunda görmüştüm. Read more...

Dijital Güvenlik

Mimiklerimiz bile kaydediliyor: Gizlilik mümkün mü?

“Eğer yanlış işiniz yoksa, yasal olmayan hiçbir işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın, istediğiniz kadar konuşun” -Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2009 Bir söz ile ferahladık değil mi? Ve şunu da anladık: Telefonla görüşürken, internette yazışırken ya da bilgi belge yollarken, Read more...

Evrensel Yazıları

Türkiye’nin interneti: Gözetim toplumunda bilgi sansürü

Dünyanın yüzlerce dilde konuşan en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia’ya sansür ne demek? Deniz Yenihayat, Mehmet Şafak Sarı ve Arda Çetin konuyu beraber ele aldılar. İnternet yaşamdır. Özgür internet de özgür bir toplumsal yaşamın ön Read more...