Skype, Viber, Hangouts, Massenger, Whatsapp vb. uygulamalarla telefon, tablet ve bilgisayarımızdan video görüşme yapmayı çok sevdik. Fakat bu uygulamaları kullanmak için ya üye olmamız gerekiyor ya da sosyal medya hesaplarımızı bağlayarak giriş yapıyoruz. Yani görüntülü görüşmede anonim olamıyoruz. İllâ bir kayıt bilgisi, kişisel özellik listesi veya kimlik bilgisi vermemiz gerekiyor. Bu bilgileri istemeyen yazılımlarda ise görüşmelerimizin ‘kem gözler’ tarafından izlenip izlenmediği meçhul.

Bu şirketlerin ürettiği yazılımların kaynak kodu kapalı olduğu için, verdiğimiz bilgilerin ya da sosyal ağ profillerimizden devrolan verilerin üçüncü kişilere, kurumlara verilip verilmediğini denetleyemiyoruz. Tamamen şirketlerin insafına kalmış durumdayız. (Bakınız: Mimiklerimiz bile kaydediliyor: Gizlilik mümkün mü?)

Signal’de video görüşme dönemi

Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ve uçtan uça şifreleme yöntemiyle en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilen Signal’e görüntülü görüşme özelliğinin gelmesi herkes için güvenli ‘video chat’i mümkün kıldı.

Uygulamanın sol üst köşesindeki çark ikonundan ‘Settings’ (Ayarlar) bölümüne girerek ‘Advanced’ (Gelişmiş) sekmesini açıp, buradan ‘Enable Video Calling (Beta)’ seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli.

 


Bu içerik ilk olarak 20.02.17’de Journo‘da yayınlanmıştır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir