Şirketler, çevrimiçi izinize, arama geçmişinize dayalı olarak “kişiselleştirilmiş” veya “dinamik” fiyatları kullanıyorlar. Bu ne demek oluyor? Fiyatları değiştiriyorlar, ödemeye hazır olduğunuzu düşündükleri maksimum ücreti ödetmeye çalışıyorlar. Birinin yanında oturup, o kişinin ziyaret ettiğini web sitesindeki aynı ürüne kendi cihazınızdan bakarken ürünün üzerinde daha fazla bir ücretlendirmeyle karşılaşabilirsiniz.

Muhtemelen buna benzer durumların havayolu endüstrisinde ne kadar yaygın olduğunun farkındasınızdır. Hepsi de, havayollarına “piyasa segmentine, satış noktasına, kanala ve hatta kullanıcıya göre” fiyat vermek için çözümler sunan Google‘ın ITA QPX Yazılımı sayesinde.

Buradaki fiyat farkı cebinizden çıkıyor. Şirketler, elektronik cihazlarızdaki tüm adımlarınızı, internet aramalarınızı, tarayıcı geçmişinizi, izleyerek uçuşunuz için daha fazla para ödemenize karar veriyorlar.

En kötü yanı, bu sinsi fiyatlandırma taktiği diğer sektörlerde uzun süredir kullanılmakta. Wall Street Journal, konuyla ilgili olarak 2012 yılına kadar bir araştırma yaptı:

Dinamik fiyatlandırma eğilimi agresif bir şekilde artmaya devam ediyor.

Tabii tüm bu olanlar Privacy Badger gibi izlemeyi engelleyen, izleyicileri engellemeye yardımcı olan bir tarayıcı eklentisi kurmadıysanız için başınıza geliyor. Tarayıcınıza bu eklentiyi kurun ve daha iyi vakit geçirebilirsin.

Privacy Badger eklenticini tarayıcınıza kurmak ve eklenti ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için tıklayınız.


Bu yazının orijinali DuckDuckGo blogu olan spreadprivacy.com’da yazılan “Are Ads Costing You Money?” yazısıdır. Mehmet Şafak Sarı tarafından Türkçe’ye çevrilmiş ve üzerine bazı değişiklikler yapılmıştır. İlk olarak 3 Ocak 2018’de dijitalguvenlik.org sitesinde yayınlanmıştır.


Mehmet Şafak Sarı

Yeni İletişim Teknolojileri, Yeni Medya, Sosyal Medya ve Siber Güvenlik alanlarında çalışmaları var. Çeşitli kişi ve kurumlara Dijital İletişim Servisi sunuyor, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, Dijital Güvenlik, Siber Güvenlik Eğitimi veriyor, Web Tasarım, Grafik Tasarım, Veri Görselleştirme ve İnfografik yapıyor.