Dijital GüvenlikHABERLERİMSosyal Medya

28 Ocak Veri Koruma Günü’nde bazı ipuçları

0

Eve girdiğimizde kapınızı açık bırakıyor musunuz? Perdeleri kapatmadan soyunuyor musunuz? Evinize bilmediğiniz, tanımadığınız insanların kendi çıkarları için evinize istediği an girip çıkmasına göz yumuyor musunuz? Yapmıyorsunuz değil mi? Tanımadığınız biri sizin hakkında her türlü bilgiye sahipken siz onun hakkında hiçbir şey bilmiyor ve hatta bilgilerinizi nasıl elde ettiğini anlamıyor musunuz? Peki nasıl oluyorda elektronik cihazlarınızdan buna onay verebiliyorsunuz. Kamera ve mikrofonlarınıza 3. gözlerin istediği gibi ulaşmasını, elektronik cihazınızın başındayken veya değilken 7/24 tüm verileri anlık olarak izleyip, kaydetmesini ve bunların kişi ve kurumların çıkarları için kullanılmasına izin veriyorsunuz.

Kulübe hoş geldiniz. Devletlerin kanunlarla, şirketlerin ve kötü amaçlı çetelerin ise kanunlardan aldıkları yetkileri sizin dalgınlığınıza veya konforunuza sığınarak aldıkları bilgiler sonsuza kadar tekrar ve tekrar kullanabileceği bir dataya dönüşüyor.

Bugün 28 Ocak Veri Koruma Günü. Kişisel verilerininizin elinizden çıkıp şirketlerin ve ne idüğü belirsiz kurumların eline düştüğü an başınıza neler gelebileceğini bir düşünün. Kişisel verilerin korunmasına önem verilmediği ve kişisel mahremiyetten yana düzenlemeler yapılmadığı anda başımıza neler gelebileceğini düşünün. Hâlâ 50 milyon vatandaşımızın tüm kimlik ve ikâmet bilgileri internette ortalıkta. Mobil ve sabit elektronik cihazlarımızdaki uygulamalara verdiğimiz yetkiler devam ediyor.

Kişisel verilerimizin korkunç kullanımı hakkındaki bu yazımı tekrar hatırlatayım.

Kişisel verilerimizin şirketlerin ve kötü amaçlı kişilerin elinden korumak için mümkün olduğunca Sıfır bilgi ispatı (Zero-knowledge proof) sistemi ile çalışan uygulamaları tercih edelim.

Kişisel verilere saygı duymayan şirketlerin ürünlerini kullanmaktan vazgeçelim.


Gizlilik İpuçları 1:

HTTPS ile güvenli web sitelerini tercih edin. @HTTPSEverywhere tarayıcı eklentisini kullanın. https://www.eff.org/https-everywhere

Gizlilik İpuçları 2:

Sitelerde sizi takip eden kodları Tarayıcınıza  @PrivacyBadger eklentisiyle engelleyin. https://www.eff.org/privacybadger

Gizlilik İpuçları 3:

Varsayılan arama motorunuz sizi takip etmeyen bir arama motoru olan @duckduckgo  olsun. https://duckduckgo.com/

Gizlilik İpuçları 4:

Sansürsüz ve anonim bir internet için bilgisayarınızda ve akıllı telefonlarınızda TOR tarayıcısını tercih edin. https://www.torproject.org/

Gizlilik İpuçları 5:

Telefonunuzda güvenli mesajlaşma için Signal kullanın.

https://whispersystems.org/

Gizlilik İpuçları 6:

“Saklayacak bir şeyim yok. Neden gizliliğimi önemsemeliyim?” demeyin. Kişisel verilerinizi gizleyecek hiçbir şeyiniz olmasa bile, gizliliğinizle ilgilenmeniz için bir çok neden var. Bu yazıyı okuyun.

 

Mehmet Şafak Sarı
Journalist, Communications Cunsultant, Designer, Trainer

You may also like

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *