ABD – IVLP Günlüğü #0 – Bir gazeteci olarak Birleşik Devletler’e gitmek

Bu yazı dizisi IVLP Programı kapsamında yaptığım ABD ziyareti hakkında kısa bilgilendirme notlarıdır. Kafanızı şişirmeden özellikle buraları merak edenler için bol bol fotoğraf ve video paylaşacağım. Özellikle meslektaşlarım ve medya ile ilgilenenler için bu programın içeriği ve yarattığı potansiyellerle ilgili detaylı izlenim yazılarını umuyorum ki daha sonra kaleme alacağım.

Özellikle Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezuniyetim sonrasında çok yoğun bir tempoyla medya, iletişim ve sivil toplum alanında çalışmaya başladım. Maalesef hayat koşulları yüzünden çok geç başlayan üniversite yıllarım sonrasında, kendimce geç kaldığımı düşündüğüm ve yetkinliğimin sınırlarını zorlamak zorunda hissettiğim bir döneme başladım. Özellikle de İstanbul’a tekrar dönmemle beraber yarım kalmış ilişkilerimi toparlarken, alanlarında çok değerli olan yeni tanıştığım insanlarla kamuoyununda takdirini kazanan bir çok işe imza atmış olduğumu düşünüyorum. Özellikle içinde bulunduğum yeni medya, yeni iletişim ve medya teknolojileri, tasarım ve eğitim projeleri birçok kişi ve kuruma artı değer katarken, mesleki ve insani olarak da bana çok şey kazandırdı. Son 3 yılda Avrupa’nın birçok şehrini kâh işim kâh sivil toplum çalışmalarım sebebiyle ziyaret etmiş olmak da ayrı bir deneyim kazandırdı.

IVLP Programı nedir ve nasıl bu programa dahil oldum

Her yıl ABD’ye International Visitor Leadership Program (IVLP) programına yaklaşık 5.000 kişi katılıyor. Katılımcılar ABD’de profesyonel meslektaşlarıyla buluşuyor, proje temasına göre kamu ve özel sektör kuruluşlarını ziyaret ediyor, kültürel ve sosyal etkinliklere katılıyor. Şunu da not etmekte fayda var. IVLP için başvuru yok. Katılımcılar her yıl dünyanın dört bir yanındaki ABD Büyükelçiliklerindeki personel tarafından aday gösteriliyor ve seçiliyor.

Bende ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından aday gösterildim ve ABD Dışişleri Bakanlığı onayıyla bu değişim programının mesleğimle ilgili bir parçası olan Edward R. Murrow Program for Journalists‘e katıldım.

ABD Vizesi almak benim için ilginç bir deneyimdi.
Gerçekten çok uzun ve zor bir yolculuk Atlas Okyanusu’nu aşmak.

Edward R. Murrow Program for Journalists programı nedir?

Edward R. Murrow Programı her yıl, gazetecilik uygulamalarını araştırmak için dünyanın dört bir yanından 100’den fazla uluslararası gazeteciyi getiriyor. Bu program ABD Dışişleri Bakanlığı, Poynter Medya Araştırmaları Enstitüsü ve önde gelen ABD gazetecilik kurumları okulları ile yapılan yenilikçi bir kamu-özel ortaklığı. ABD tarihinde yeni unutulmaz olan Gazeteci Edward R. Murrow ismiyle anılan bu program gazeteciler için harika bir deneyim.

Program kapsamında Şubat-Mart 2020 döneminde dünyanın birçok bölgesinde 26 gazeteciyle Washington DC, Boston – Massachusetts, Tuscon – Arizona ve Tampa – Florida’da çeşitli kişi ve kurumları ziyaret edeceğiz. Bunlar arasında National Public Radio (NPR), DisinfoPortal.Org, Nieman Foundation, MIT, The Boston Globe, Nielsen, Poynter Institute gibi kurumlar olacak.

Şimdiden çok heyecanlıyım. Bu yazı dizisi IVLP Programı kapsamında yaptığım ABD ziyareti hakkında kısa bilgilendirme notları olacak. Kafanızı şişirmeden özellikle buraları merak edenler için bol bol fotoğraf ve video paylaşacağım. Özellikle meslektaşlarım ve medya ile ilgilenenler için bu programın içeriği ve yarattığı potansiyellerle ilgili detaylı izlenim yazılarını umuyorum ki daha sonra kaleme alacağım.

Edward Murrow’u merak edenler için aslında başarılı bir giriş olabilir. Kendisinin nasıl bir gazeteci ve radyocu olduğu Good Night, And Good Luck filminde çok güzel anlatılmış durumda. Fikir vermesi için filmin fragmanını ekliyorum.