Apple Maps verileri ve sosyal mesefelenme

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de coronavirus salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları ve geçtiğimiz haftasonu başlayan geçici sokağa çıkma yasakları, sadece sokakların bomboş olduğu videolar ve drone görüntüleriyle değil, iletişim firmalarının paylaştıkları verilerle de gözler önüne seriliyor.

Apple, Apple Haritalar uygulamasında kullanıcılarının yaptığı rota taleplerine dayanarak dünyadaki ve ülkemizdeki insanların yürüyüş, sürüş ve toplu taşıma seyahatlerini ne kadar azalttığını gösteren yeni veriler paylaştı.

Apple Mobility Trends – Ocak 13 – Mart 13 Arası


Covid19 hastalığının yayılmaması ve yavaşlaması açısından sosyal mesafelenme en kritik uygulamlardan biri. Çünkü hastalık için hâlâ tek, etkili bir tedavi süreci yok ve aşı bulunmuyor. Bu veri, sosyal mesafelenmenin ve sokağa çıkmama uyarılarının ne kadar kanıksandığı konusunda bize bir bakış kazandırıyor.

Apple’ın sunduğu veride, Pazartesi itibariyle rota taleplerinin 13 Ocak’taki toplama göre ABD’dek %45 düştüğünü, Almanya’da %46, İngiltere’de %70 ve İtalya’da %85 düştüğünü söylüyor.

Apple Mobility Trends – Ocak 13 – Mart 13 Arası Türkiye Verisi Görselleştirme

Verileri Türkiye özelinde de incelediğimizde yürüyüş ve sürüş verilerinin ortalama yaklaşık olarak %60 oranında düştüğü gözlemleniyor. Özellikle haftasonları daha derin düşüşler gözlemlenirken, 11-12 Nisan’daki sokağa çıkma yasağı kararına harita uygulamasında herhangi bir rota telebi oluşturmasındaki ani düşüş gözlerden kaçmıyor.


Data setini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Data setinin nasıl oluşturulduğunu kullanım haklarınını da buradan okuyabilirsiniz.