Bitcoin dolandırıcılığı: Twitter yine hacklendi

Dün Türkiye saatine göre gece sularında, ABD’de ise sabaha karşı Twitter’da bir hack saldırısı gerçekleşti. Saldırı sırasında Bill Gates, Jeff Bezos, Kanye West, Elon Musk ve Apple gibi ünlü kişi ve kurumların ağzından tweetler atıldı.

TechCrunch, Hacker’ların, çeşitli teknoloji şirketlerinin ve ünlülerin Twitter hesaplarına erişmek için eşzamanlı ve koordineli bir saldırı başlattığını ve bunları, bir kripto para dolandırıcılığını teşvik eden bir web sitesine trafik çekmek için kullandığını bildirdi.

Siber saldırganlar Twitter’da onaylanmış hesaplara “CryptoForHealth ile ortaklık kurduk ve topluluğa 5000 Bitcoin veriyoruz.” dedirterek bir çeşit kriptopara dolandırıcılığı yapmak istediler, anlaşılan o ki başarılı da oldular.

Twitter yaptığı açıklamada, “Twitter’daki hesapları etkileyen bir güvenlik olayının farkında olduğunu” kabul etti. Soruşturmak ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Herkesi kısa süre içinde güncelleyeceğiz” dedi.

Saldırıların Twitter’ın siber güvenlik uygulamaları hakkında sorulara yol açacağı kesin. ve ek korumaların uygulanmasına yol açabilir. Bu gelişme, siber saldırganların mesajlarını iletme konusunda nasıl daha stratejik hâle geldiğini gösteriyor.

Twitter CEO’sunun hesabı da hacklenmişti

Twitter’ın yakın zamanda başına gelen bir başka talihsiz olay da şirketin CEO’su Jack Dorsey’nin resmi Twitter hesabı 30 Ağustos’ta hacklenmesi olayıydı.

Twitter Hesabımın Güvenliğini Nasıl Alırım?