CoronaVirus günlerinde gönüllülerden 3 Boyutlu Destek

Coronavirus (COVID19) pandemisinin kasıp kavurduğu İtalya’da, sadece ölümler, artan vaka sayıları, sert karantina koşulları değil aynı zamanda sağlık ekipmanlarındaki eksiklikler de kelimenin tam anlamıyla can alıyor. İtalya’daki gönüllülerin bu eksikliklerin üstesinden gelmek için geliştirdikleri model, Türkiye’deki bir grup insanı da harekete geçirdi.

İtalya’da bir grup gönüllü solunum cihazı vanalarında yaşanan tedarik sorunununu çözmek için 3 boyutlu yazıcılarla vana basmaya başladı. Tedarikçi şirketin vanalarını ölçerek dijital ortamda yeniden çizen gönüllüler, tedarikçi şirketin bin Dolar’a mal ettiği vanaları 1 Dolar maliyetle basarak üretebildiler. 14 Mart’ta üretime başlanmasından bugüne bu vanalar 10 hastada kullanılmaya başladı bile.

Sağda orjinal vana, solda 3 Boyutlu yazıcıyla üretilen vana görünmektedir.

İtalya’da can kurtaran girişim, Türkiye’de yaşanması muhtemel durumlara bir hazırlık olabilir

Aslında 3 boyutlu yazıcıların maliyetinin düşmesi ve kullanımının yaygınlaşması, açık kaynak projelerle birlikte bir çok toplumsal ihtiyacın fahiş fiyatlar karşısında daha ucuza karşılanabilir kılınmasına olanak sağlıyor. Hatta şu anda coronavirus salgınından kaynaklı sağlık ekipmanlarına ilişkin krizi aşmak için 3 boyutlu yazıcılar için geliştirilen açık kaynak kodlu projeleri buradan okuyabilirsiniz.

İtalya’da yaşanan felaket ve bu süreçte geliştirilen toplumsal dayanışma Türkiye’deki gönüllülerin de dikkatini çekmiş durumda. Bu amaçla sosyal medya üzerinden 3 boyutlu yazıcı sahiplerine açık çağrı yapıldı.

Bu çağrı #3BoyutluDestek etiketiyle yayılırken, bu kampanyaya dahil olmak isteyen 3 boyutlu yazıcı sahipleri ilgili forma iletişim bilgilerini ve yazıcılarla ilgili uzmanlık derecelerini ekliyor.

Çağrıcılardan 3Durak‘ın Kurucu Ortağı İlker Vardallı‘ya ulaştım. Kendisi kampanyayı şöyle anlatıyor:

Üretimin domoktarikleştiğinden ve insanların bağımsız olarak her yerde eş zamanlı olarak üretim yapabileceklerinden yıllarca bahsediyorduk. Bu süreç, küçük gruplar arasında ihtiyaç dahilinde ki bir çok ürünün farklı lokasyonlarda ortak bir şekilde geliştirilmesi ile mümkün oluyordu. Covid-19 virüsünün Çin’den sonra Avrupa ve Amerika’ya yayılması ile bu açık kaynak geliştirme kültürüne sahip kişiler, toplumda ve hastanelerde salgına karşı ihtiyaç duyulan bir çok ürün için yine bir araya geldi. Geliştirilen ürünlerin bazıları hayat kurtarırken bazıları ise sadece önlem amaçlı oldu. Bizde bu amaç doğrultusunda tasarlamaya ve üretmeye meraklı arkadaşları bir araya getirerek, bu süreçte geliştirilecek fikirleri üretmek adına ülkemizde ki 3D Yazıcı altyapısını oluşturuyoruz. Bu alanda gönüllü olarak katkı sağlamak isteyen tüm arkadaşları aramıza bekleriz.

Ulaştığım diğer çağrıcı Maker Razaman Subaşı, süreci şöyle anlatıyor:

Bu durumun farklı bir şekilde Türkiye’de de ortaya çıkma ihtimali üzerine daha global olarak hazırlanmış bir formu Türkiye’ye uyarlayarak ve biraz genişleterek yayına aldık. Sadece sosyal medya üzerinde yaptığımız duyurular ile 24 saat dolmadan 29 Şehir, 85 kişi veya kurum ve 200 cihaza ulaştık. Bu iş aslında bir topluluk örgütlemesi ve bu yüzden forma gelen tüm bilgiler herkes tarafından açık ve ulaşılabilir şekilde durumda.

Kampanyayı yayanların ayrıca bir Telegram kanalları var. Kanala katılmak için:

bit.ly/3DCovid-19

Siz de 3 boyutlu yazıcıya sahip olup bu kampanyaya katılmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurun:

bit.ly/3BoyutluDestek

Kampanyayı Twitter’dan takip etmek için:

twitter.com/3BoyutluDestek