Coronavirus: Virüs salgını sırasında nasıl güvende olunur?

Coronavirus, kendinizi ona karşı nasıl koruyacağınıza dair yanlış bilgilerin yayıldığı gibi dünyaya hızla yayılıyor. Birleşik Krallık’ta yayımlanan günlük gazete The Daily Telegraph‘ın dijital edisyonu olan The Telegraph‘ın Küresel Sağlık Güvenliği Editörü Paul Nuki, ‘coronavirus’ü önlemek için aşağıdaki videoda alabileceğiniz önlemlerin kapsamlı bir listesini sunuyor. Ayrıca videonun bulunduğu coronavirus ile ilgili kamsamlı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu videonun alt yazısını İngilizce bilmeyenler için Türkçe’ye çevirdim. Video’nun Türkçe altyazısı olarak ekleyemiyorum bu içeriği çünkü video, çeviri için topluluk katkısına açık değil. Bu yüzden videounun altında Türkçesi’ni düz metin olarak göreceksiniz.

Coronavirus: Virüs salgını sırasında nasıl güvende olunur?

Coronavirus hızla yayılıyor, ancak paniğe gerek yok. Kendinizi güvende tutmanın bazı kolay ve basit yolları vardır. En önemlisi ellerinizi temiz tutmaktır. Saatte bir kez ellerinizi sabunla yıkar veya dezenfektan bir jel ile temizlemek istersiniz. Bunun bu kadar önemli olmasının nedeni virüsün damlacıklar yoluyla yayılmasıdır. Damlacıklar çok uzun bir süre havada asılı kalmaz ancak yüzeylere düşer. Elleriniz her zaman yüzeylere dokunuyor, bu yüzden ellerinizi yıkamak çok önemli. Çünkü elimizdeki damlacıkları topluyoruz ve sonra yüzümüze dokunuyoruz. Bir araştırma bize saatte on beş ila otuz kez bunu yaptığımızı söylüyor. Toplu taşıma bilinçli olmak için kilit bir nokta. Neye dokunduğunuzun farkında olmak istersiniz. Metro tutamakları olsa da bir şeylere dokunmanız gerekir. Tüm bu yüzeylerde mikroplar vardır ve bunları ellerinizde toplarsınız. Bu yüzden neye dokunduğuna dikkat edin. Dokunduktan sonra ellerinizi ağzınıza veya yüzünüzün diğer bölgelerine dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Önemli olan evdeki damlacıklarının evinizin etrafındaki yüzeylere yayılmasıdır. Gerçekten belirgin olanlar banyo yüzeyleri mutfak yüzeyleridir. Bu yüzden virüslerin toplanabileceği ve paylaşılma olasılığı yüksek yüzeyler olduğunu unutmayın. Sizden yapmanızı istediğiniz şey, bu yüzeyleri temiz tutmak için günde birkaç kez sabun ve suyla silmek istemenizdir. Ayrıca çocuklarınızlayken bunu onlara açıklayın, ki mikropların nasıl yayıldığı onları paranoyak yapmaz. Onlara mikropların burnunuzdan ve ağzınızdan geldiği, mikrop içeren yüzeylere dokunduğunuzda ellerinizin üzerinde kaldığını hatırlatın. Bu yüzden geceleri dişlerini fırçalamadan önce ellerini yıkaması çok önemlidir. Ve mikropları alma şanslarını da azaltacaklar.