Dünya basınında ‘Onur Ayı’ gündemi

Onur Ayı (Pride Month) olarak adlandırılan Haziran boyunca, LGBT ilgili terimlerin basında ne sıklıkta yer aldığını görmek için Muckrack Trends‘e göz attığımızda karşımıza çıkan tablo bu:

‘Onur Ayı’ndan toplamda 17.788 makalede bahsedilmiş. Onur Yürüyüşleri’nin ve Onur Ayı’nın başlamasının ardında yatan tarihin en önemli anı Stonewall Ayaklanmaları ve aynı zamanda Stonewall ayaklanmalarındaki polis karşıtı çatışmalarında önder olan Marsha P. Johnson en çok bahsedilen terimler olmuş.

ABD gündeminde bir hâyli sıcak olan “Transların Hayatları Önemlidir” ve “Siyah Transların Hayatları Önemlidir” terimleri ise 2.337 defa makalelerde geçmiş.

Trump yönetiminin Haziran ayı ortasında trans bireylerin, sağlık sigortası şirketlerinin, doktorların ve hastanelerin ayrımcılığına uğramasına karşı koruyan kararı kaldıracak bir düzenlemeye imza atmıştı. ‘Trans İnsanlar Sağlık Koruması’na da yaklaşık 1000 makalede bahsedilmiş

Onur Ayı’nın son gününde bu sayılar belki birilerinin işine yarar diye paylaşayım dedim. Lezbiyen, gey, biseksüel, transların onurlu yürüyüşlerine de bu vesileyle selam!