Eğitimler & Konuşmalar

Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri YönetimiTemel Düzey

STÖ’lerin iç ve dış izleme ve savunuculuk faaliyetleri ile örtüşecek şekilde STÖ’lere farklı veri toplama ve veri yönetimi yöntemleri konusunda pratik bilgi kazandırmayı amaçlamayan, Avrupa Birliği TACSO 3 Programı tarafından düzenlenen eğitim dizisini Emre Kızılkaya ile gerçekleştirdik.

10 – 11 Kasım 2020


Habercilikte Etkili Dijital Hikâye Anlatıcılığı için Dijital Araçlar

Bahçeşehir Üniviersitesi Yeni Medya Bölümü‘nünde Dr. Öğr. Üyesi Tirşe ERBAYSAL FİLİBELİ tarafından okutulan Media, Diversity & Discrimination dersinin iki gün boyunca konuğu oldum.

9 – 10 Kasım 2020


Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimiİleri Düzey

STÖ’lerin iç ve dış izleme ve savunuculuk faaliyetleri ile örtüşecek şekilde STÖ’lere farklı veri toplama ve veri yönetimi yöntemleri konusunda pratik bilgi kazandırmayı amaçlamayan, Avrupa Birliği TACSO 3 Programı tarafından düzenlenen eğitim dizisini Emre Kızılkaya ile gerçekleştirdik.

3 – 4 – 5 Kasım 2020


Dijital Güvenlik

Karınca Atölyesi‘nin düzenlediği Güz Eğitimleri kapsamında gazetecilere yönelik
Dijital Güvenlik eğitimi verdim.

31 Ekim 2020


Gazeteci ve Medya Çalışanları için Etkili Dijital İletişim Atölyesi 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi‘nin, yerel medya çalışanlarını insan haklarının temel kavramları ve ayrımcılıkla mücadele konusunda güçlendirmek amacıyla düzenlediği İnsan Hakları Temelli Habercilik Atölyeleri kapsamında gazetecilere yönelik Etkili Dijital İletişim eğitimi verdim.

8 Ekim 2020


Gazeteciler için Dijital Güvenlik

Türkiye Gazeteciler Sendikası Basın Akademisi’nde (TGS Akademi) gazetecilere göre özelleştirilmiş Dijital Güvenlik Eğitimi verdim. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bu eğitimde TGS Akademi Direktörü Orhan Şener‘de moderatörlük yaptı.

17 Mayıs 2020


Gazeteciler için Web Site Tasarımı ve WordPress

Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölümü‘nde Dr. Can Ertuna‘nın okuttuğu “Digital Journalism” dersinde davetli olarak öğrencilere web site tasarımı, içerik oluşturma, içerik yönetimi ve WordPress eğitimi verdim. Öğrenciler ve gazeteci adayları kendi sitelerini açma ve düzenleme konusunda ilk adımlarını attılar.

7 Kasım 2019 | İstanbul


Yeni Medyada Gazetecilik

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü tarafından düzenlenen, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın moderatörlüğünü yaptığı “Yeni Medyada Gazetecilik” konulu söyleşisine, değerli gazeteci meslektaşlarım Burcu Karakaş ve Tamer Durak’la birlikte konuk olduk.

23 Ekim 2019 | İstanbul


Dijital Aktivizm ve Bilginin Serbest Dolaşımı

Momentum Gençlik Ağı tarafından düzenlenen Yeni Toplumsal Hareketler konusunun ele alındığı gençlik kampında ‘Dijital Aktivizm ve Bilginin Serbest Dolaşımı‘ atölyesi düzenledim.

4-6 Ekim 2019 | İzmir


Gazeteciler için Dijital Güvenlik Atölyesi

IPS İletişim Vakfı/bianet’in AtölyeBİA kapsamında Temel Gazetecilik Atölyesi’nde ‘Gazeteciler için Dijital Güvenlik‘ eğitimi verdim.

21 Mayıs 2019 | İstanbul


Kadın Gazeteciler için Yeni Medya Eğitimi

NewsLabTurkey olarak Kadir Has Üniversitesi’nde Friedrich Ebert Stiftung desteğiyle kadın gazetecilere yönelik dört günlük bir özel eğitim programı düzenledik. Ben de bu eğitim sürecinde eğitmen olarak yer aldım.

25 – 28 Nisan 2019 | İstanbul


Aktivistler için Dijital Medya Araçları Eğitimi

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği öncülüğünde Rönesans Enstitüsü Derneği ile yürütülen proje kapsamında Suriyeli göçmen ve mültecilere yönelik Aktivistler için Dijital Medya Eğitimi verdim.

10-11 Ocak 2019 | Ankara


Gazeteci ve Medya Çalışanları için Dijital Güvenlik

Türkiye Gazeteciler Sendikası – TGS, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu – IFJ, Avrupa Gazeteciler Federasyonu – EFJortak organizasyonu kapsamında “Gazeteciler dijital güvenliklerini nasıl sağlar?” oturumunda Gazeteciler için Dijital Güvenlik Eğitimi verdim.

8 Ekim 2018 | Adana


Dijital Pazarlama Eğitimi

Kilis’te bulunan Ravandalı Kadınlar Derneğine verdiğim 7 günlük Dijital Pazarlama eğitim dizisidir.

01 – 07 Ekim 2018 | Kilis


Sivil Toplum Kuruluşları İçin Dijital Medya Eğitimi

Toplum Günüllüleri Vakfı‘nın organizasyonluğunda bir proje kapsamında ilgili paydaş sivil toplum örgütlerine yönelik Kenan Dursun‘la yaptığımız dijital medya eğitimidir.

28 Haziran 2018 | İstanbul


Dijital İletişim, Dijital Pazarlama ve Dijital Güvenlik Eğitimi

İz İletişim çalışanlarına yönelik Erkan Saka ve Kenan Dursun‘la Dijital İletişim, Sosyal Medya, Sosyal Medya’da Pazarlama ve Dijital Güvenlik eğitimlerinden oluşmaktadır.

24 Temmuz 2018 | İstanbul


Youtube Algoritması: Radikalleşen İzleyici

Galatasaray Üniversitesi‘nin Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi‘nde (MEDİAR) düzenlenen Siyasetin Youtube Hali panelinde Youtube Algoritması: Radikalleşen İzleyici sunumu yaptım.

24 Mayıs 2018 | İstanbul


Veri Gazeteciliği ve Veri Görselleştirme Eğitimi

Hollada Krallığıtarafından fonlaran MATRA programı kapsamında dokuz8HABER‘in yürüttüğü “Türkiye’de Veri Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında ikincisi yapılan eğitim dizisinin koordinasyonunu yaptım. Veri Gazeteciliği ve Veri Görselleştirme seanslarında eğitimci olarak yer aldım.

10-11-12 Mayıs 2018 | İstanbul


Dijital Güvenlik Eğitimi

Ismahan Simge Gümüşay ve Arda Çetin’le veraber, Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği adına Dijital Güvenlik Eğitimi verdik.

06 Mayıs 2018 | İstanbul


Dijital Güvenlik Eğitimi

Eskişehir Okulunun çağrısıyla Ismahan Simge Gümüşay ve Ramazan Subaşı’yla veraber Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği adına Dijital Güvenlik Eğitimi verdik.

29 Nisan 2018 | Eskişehir


Veri Gazeteciliği ve Veri Görselleştirme Sunumu

Bilgi Üniversitesi‘nde Kenan Dursunun davetiyle Dijital ve Veri Aktivizmi dersini alan öğrencilere Veri Gazeteciliği ve Veri Görselleştirme sunumu yaptım.

6 Nisan 2018 | İstanbul


Sosyal Medya Okur-Yazarlığı, Dijital Hikâye Anlatıcılığı ve Dijital Güvenlik

İstanbul Tabip Odası‘na oda seçimleri öncesinde 1 ay boyunca Gökhan Biçici ile Sosyal Medya Okur-Yazarlığı, Dijital Hikâye Anlatıcılığı ve Dijital Güvenlik eğitimleri verdik.

15 Mart – 10 Nisan 2018 | İstanbul


Sektörel Sohbet: Yeni Çağda Dijital Güvenlik

Özyeğin Üniversitesi‘nde Sektörel Orienteering Günleri kapsamında öğrencilere Yeni Çağda Dijital Güvenlik anlattım.

8 Mart 2018 | İstanbul


Markalaşma, Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim, Dijital İletişim

Kırşehir Belediyesi personeli ve müdürlerine yönelik, Markalaşma, Halkla İlişkiler, Kurumsal İletişim ve Dijital İletişim konularında Şevket Uyanık ile verdiğimiz 5 günlük eğitim dizisidir.

29 – 02 Şubat 2018 | Kırşehir


Alternative Media & Citizen Journalism Training Program: Digital Security

dokuz8Haber‘in düzenlediği eğitim kapsamında gazetecilere Dijital Güvenlik eğitimi verdim.

15 – 16 Ekim 2017 | İstanbul


Alternative Media & Citizen Journalism Training Program: Session on Safety for Journalists & Citizen Journalists

dokuz8Haber‘in düzenlediği eğitim kapsamında gazetecilere Dijital Güvenlik eğitimi verdim.

21 Ekim 2017 | İstanbul


SAFETY TRAINING for Journalists and Media Workers

Türkiye Gazeteciler Sendikası – TGS, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu – IFJ, Avrupa Gazeteciler Federasyonu – EFJortak organizasyonu kapsamında “Gazeteciler dijital güvenliklerini nasıl sağlar?” oturumunda Dijital Güvenlik eğitimi verdim.

4 Ekim 2017 | Diyarbakır


Yeni Medya Atölyesi

Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği desteğiyle Türkiye Gazeteciler Sendikası‘nın bir projesi olan TGS Akademi‘nin gerçekleştireceği eğitimde Gazeteciler için Yeni Medya Araçları eğitimi verdim.

23 Eylül 2017 | İstanbul


 Sosyal Medya Kullanımıyla Kapasite Geliştirme Projesi

Proje kapsamında Kilis’te bulunan Ravandalı Kadınlar Derneğine verdiğim 6 günlük Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama eğitim dizisidir.

13 – 19 Eylül 2017 | Kilis


Veri Görselleştirme Atölyesi

(Bu atölyeyi Sosyal Kafa tarafından düzenlenen İstanbul’da Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi‘nde gerçekleştirilen Stockholm Internet Forumu‘nun paralel etkinliğinde Korsan Parti Hareketi adına Atınç Gürçay ile beraber yaptık.)

17 Mayıs 2017 | İstanbul


Kişisel Veriler ve Korsan Kültürü

Bu sunumu Sosyal Kafa tarafından düzenlenen İstanbul’da Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi‘nde gerçekleştirilen Stockholm Internet Forumu‘nun paralel etkinliğinde Arda Çetin ile beraber yaptık.

17 Mayıs 2017 | İstanbul


 Kişisel Mahremiyet, Güvenlik ve Korsan Kültürü

Bu sunum Ankara’da gerçekleştirilen Yeni Medya Çalışmaları III. Ulusal Kongre‘si kapsamında Alternatif Bilişim Derneğinin daveti üzerine Ismahan Simge Gümüşay‘la beraber yaptık.

10 Mart 2017 | Ankara


Gazeteciliğin geleceğini bugünden yaşayın: Journo

Bu sunumu Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi – İLEF‘de okutulan Televizyon Haberciliği dersinde dersin öğretim görevlisinin isteği üzerine yaptım.

Aralık 2016 | Ankara


A Music Revolution: Last.Fm

Bu sunumu Entrepreneurship and Social Economy Group (EKO)‘un Atina’da düzenlediği 1 haftalık gençlik çalşması olan Communication Bridges for Young People projesi kapsamında İngilizce olarak yaptım.

23 Kasım 2016 | Atina


STK’lar için Sosyal Medya Araçları

Bu sunumu Türkiye’de Nefret Söylemine Hayır Hareketi çalışmaları için düzenlenen Nefrete Hayır Çalıştayı‘nda yaptım.

29 Mayıs 2016 | Ankara