Erken seçime giderken hangi aday ve parti daha popüler?

Mehmet Şafak Sarı tarafından tarihinde yayınlandı

Bu içerik ilk olarak 26.04.18’de Dokuz8HABER‘de yayınlanmıştır.


Google arama motoru verileri inceledik. İşte son yedi gün içinde yaşanan gelişmelerde popüleritesini artıran adaylar ve partiler…

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı yaptıktan bir gün sonra Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim ilan etmişti. O günder beridir süren seçim tartışmaları, Cumhurbaşkanı adaylık tartışmalarına yoğunlaşmış durumda.

Ardı ardına gelen cumhurbaşkanlığı adaylık açıklamaları ve adaylık süreci üzerine spekülatif tartışmalar kamuoyunun gündeminde. Özellikle televizyonlarda bu tartışmaların görünürlülüğü basının tek merkezden yönetilmesinden dolayı da tartışmalı.

Adaylar ve açıklamaları gizleniyor

Özellikle HDP ve İYİ Parti toplantıları görmezden gelinirken, canlı yayınlarda bazı grup toplantıları ve siyasal liderlerin açıklamaları açıkça kesiliyor ya da hiç gösterilmeyerek kamudan gizleniyor. Kamuyonun algısı, baskı ve sansürden nasibini alırken, seçim anketlere yönelik açıklamalarda güvenilir bulunmuyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler arama motoru olan google.com üzerinden son yedi günün verilerine baktığımızda bu çalkantılı aday sürecinde en çok aranılan ve gündem olan adayları inceledik. Bu karşılaştırmada adaylığı öne çıkan ve kamuoyunda en çok konuşulan 3 aday, Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Selahattin Demirtaş’ın  yanı sıra adı adaylıkla anılan Abdullah Gül gibi isimleri incelik. Ayrıca CHP’nin adayı, bu haber yazıldığı saatlere kadar belirlenmediği için karşılaştırmaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ekledik.


Gül’ün ismi ön plana çıkarıldı

Adaylık tartışmalarının merkezine gelen en önemli konu belki de Abdullah Gül’ün isminin ön plana çıkması oldu. Özellikle bazı basın kuruluşları ve köşe yazarları tarafından Gül’ün ismi özellikle daha çok öne çıkarıldı. Abdullah Gül’ün Ahmet Davutoğlu ile 23 Nisan gecesi gizlice görüştüğünün kamuoyuna yansıması adı CHP ve Saadet Partisi tarafından Cumhurbaşkanlığı Adaylığı ile anılan Gül hakkında sürpriz bir gelişme olmuştu. Yukarıdaki grafikten bu görüşmenin ardından Abdullah Gül’ün arama popülerliğinin ne kadar yükseldiğini görüyoruz.

 

CHP’li 15 vekil gündemi değiştirdi

Bu sürecin başka bir sürprizi de İYİ Parti’nin seçimlere katılıp katılamayacağına yönelik belirsizlikti. Bu belirsizliği Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP’li 15 vekilin İYİ Parti’ye geçişi bozdu. CHP, YSK tarafından ilgili kararın açıklanmasını beklemeden, İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı belirleyebilmesinin önünü açtı. Özellikle arama faaliyetlerinde bunun büyük bir değişim yarattığını aşağıdaki grafikte gözlemleyebiliyoruz. Son yedi günde, Ak Parti, CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi, yurttaşların arama faaliyetlerinde şöyle yansıdı:


CHP’nin popüleritesi arttı

CHP’nin Ak Parti ile başa baş gözüken puanının, 22 Nisan’da, 15 Vekilin İYİ Parti’ye geçişi sonrası ciddi bir şekilde yükseldiği görülüyor. Yedi günlük ülke ortalamasına bakarsak da, CHP’nin Ak Parti karşısında arama verilerinde neredeyse her ilde 2 kat daha popüler olduğunu görüyoruz.


Son yedi günlük tabloya baktığımzıda Google’da Cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener en çok aranılan liderlerken, Cumhuriyet Halk Partisi en çok aranılan siyasal parti konumunda.

 


Google Trends’deki puanlar, Türkiye’de arama ilgisini ve belirlenen zaman içinde grafikteki en yüksek noktayla göreli olarak gösteriyor. Örneğin 100 değeri, terimin en yüksek popülerliğe sahip olmasıdır. 50 değeri, terimin bunun yarısı kadar popüler olduğu anlamına gelir. 0 değeri ise bu terim için yeterince veri olmadığı anlamına gelir.


Mehmet Şafak Sarı

Gazeteci, İletişim Danışmanı, Tasarımcı, Eğitmen https://msafaksari.com/hakkimda/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir