BlogHABERLERİM

Kongre kadınlarının da dans ettiğini öğrenene kadar bekleyin!

0

Bu yazının başlığını ABD tarihinin seçilen en geç Kongre (Temsilciler Meclisi) üyesi attı. 3 Ocak’ta ABD Temsilciler Meclisi’nde göreve başlayan yeni kongre üyeleri arasında ilk defa seçilen Amerikan yerlisi Müslüman, Latin kadınlar var. ABD tarihi açısından çok önemli bir an bu aslında. Ayrıca bir rekor da var: 102 kadın meclise girdi.

Bu kadınlardan belki de hispanik ve sosyalist kimliğiyle bilinen Demokrat Parti’li Alexandria Ocasio-Cortez‏.

Cortez’in bir başka tanınırlığı da kongreye seçilen en genç üye olması.

Ocasio-Cortez’in tüm bu özellikleri ve sosyalist fikirleri, rakibi Cumhuriyetçi Parti ve Başkan Trump’ın taraftarları hedef gösteriliyor. Seçim dönemi ve sonrasında birçok kendini bilmez Cortez’e yönelik nefret söylemi içeren ifadelerle cinsiyetçi ve ırkçı hakaretlerde bulunurken, ABD’li muhafazakârların da bu solcu, genç kadını sürekli küçük düşürmeye çalıştığı biliniyor.

“İşte Amerika’nın en sevdiği çokbilmiş Komünisti kuşbeyinli biri gibi davranıyor”

Tüm bu karalama kampanyanlarından bir tanesi de geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinde yaşandı.

@AnonymousQ1776 adlı kullanıcı “İşte Amerika’nın en sevdiği çokbilmiş komünisti, kuşbeyinli biri gibi davranıyor” diyerek Ocasio-Cortez’ın Üniversite’deyken okulunun çatısında çektiği bir dans videosunu yayınladı. (Kullanıcı ve paylaşımı artık Twitter’da bulunmuyor.)

Bahsi geçen video @realdanjordan kullanıcı tarafından ilk olarak paylaşılmış.


Fakat video tam tersi bir etkiye neden oldu ve Ocasio-Cortez’in popülaritesini daha da artırdı. Birçok insan sosyal medyada onun neşeli dansına övgülerde bulundu.

Kendisine yönelik küçük düşürme girişiminin sosyal medya da etkisini gören Ocasio-Cortez, siyasal saldırılara ve nefret söylemlerine karşı yine dans ederek tepki gösterdi.


Bu tweetinde Ocasio-Cortez,

Cumhuriyetçi Parti’nin kadınların dans etmesini skandal olarak düşündüğünü duydum.

Kongre kadınlarının da dans ettiğini öğrenene kadar bekleyin!

Herkese iyi hafta sonları 🙂

diyor. Burada ‘GOP’tan kasıt ‘Grand Old Party’ anlamına gelen ve Cumhuriyetçi Parti’nin başka bir adlandırması.

Paylaştığı video aslında daha da fazla mesaj içermekte. Çünkü Ocasio-Cortez’in, Afro-Amerikalı Edwin Starr’ın 1970 yılında yazdığı ve ABD’nin Vietnam’la savaşmasını protesto eden “War” şarkısını seçmesi de tesadüf değil.


Kendisine yönelik birçok siyasi ve nefret saldırısını çok etkili bir şekilde söylemleri ve davranışlarıyla püskürtmüş bu genç politikacı, bu durumdan da güçlenerek çıkmayı bildi.

Mehmet Şafak Sarı
Journalist, Communications Cunsultant, Designer, Trainer

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login/Sign up