Medya Veri röportajı: Kendinizi Koruyun

Bu röportaj

Kaynak: http://www.medyaveri.com/samsun-haber/kendinizi-koruyun-h37362.html


Bilgisayar ve cep telefonu kullanan herkesin birçok kuruluş tarafından izlenip gözlendiğini söyleyen Dijital Güvenlik Uzmanı Mehmet Şafak Sarı, tehlikeye karşı dikkat çekerek kullanıcıları “Kendinizi koruyun” diye uyardı.

YATAK ODANIZA BİLE GİRİYORLAR

Kullandığımız cep telefonları, bilgisayarlar ve elektronik iletişim araçları sizi ele veriyor. Yaptığınız her işlem, attığınız her adım, yaptığınız her konuşma, paylaştığınız her fotoğraf, bastığınız her tuş kayıt altına alınıyor. Dijital güvenlik uzmanları internet üzerinden yapılan bütün paylaşımların izlendiğini ve tüm kullanıcıların tehlike altında olduğunu söylüyor.

BU RAHATLIK NEREDEN GELİYOR?

Medyaveri.com’un sorularını yanıtlayan Dijital Güvenlik Uzmanı Mehmet Şafak Sarı, “İzleniyor ve dinleniyoruz. Tüm bu izleme-dinleme faaliyetlerimizden ortaya çıkan veriler de  aleyhimize kullanılabiliyor. Üstüne de bizden elde ettikleri bu verilerle ticari kâr elde ediyorlar. İnternette gizlilik, bir başka deyişle mahremiyet önemlidir. Evde tek başına soyunup giyinirken bile perdeleri kapatıyoruz. Siz eve girdiğinizde kapınızı açık bırakıyor musunuz? Ama telefonda, bilgisayarda, internette bunu yapmıyoruz. Her şeyimiz açıkta. Bu rahatlık nereden geliyor?” dedi.

HER YERDE GÖZLERİ VAR     

“Tanımadığınız insanların kendi çıkarları için evinize istediği an girip çıkmasına göz yumuyorsunuz. Elektronik cihazlarınızdan buna onay veriyorsunuz. Kamera ve mikrofonlarınıza üçüncü gözlerin istediği gibi ulaşmasını, elektronik cihazınızın başındayken veya değilken 7/24 tüm verileri anlık olarak izleyip, kaydetmesini ve bunların kişi ve kurumların çıkarları için kullanılmasına izin veriyorsunuz.

Sürekli bir suçluluk psikolojisindeyiz. Bu bizi rahatsız ediyor.”

MAĞAZALARDA DA GÖZLERİ VAR

Sarı şöyle devam etti: “Sadece temel özgürlüklerimizin baskı altında tutulması ve özel hayatımızın tüm detaylarının kişi ve kurumlarca bilinmesi kabul edilemez bir durumken, her geçen gün artan izleme-dinleme aygıtlarının bu kurumlar tarafından ticari çıkar için de kullanıldığı artık sır değil. Mesela bazı mağazalar, optik tanıma sistemleri ile müşterilerin hareketlerini, hangi reyonda ne kadar durduklarını analiz edebiliyor. Bu analizler sonucunda pazarlama stratejileri geliştirebiliyor, hatta kameraların optik tanımlama sistemleri sayesinde, müşterilerin yüz ifadeleri bile değerlendirilebiliyor.”

GİZLİLİĞİNİZİ MUTLAKA KORUYUN

“Eskiden mahremiyet vardı bugün neden yok. Saklayacak bir şeyimiz yok diyerek kendimizi kandırıyoruz. Saklayacak şeylerimiz var ve bunları saklamamız normal. Kamu yararı filan güdülmüyor, tek amaçları kar. Çok kötü durumdayız Ama neresinden dönersek o kadar iyi. Bu bir rezalet, bunun farkına varılması lazım. İnternet olmadan önce de mahremiyet vardı. Gizliliğimiz önemli, bunu bilmemiz lazım. Gizliliğimiz kanunen korunmuş bir haktır. Google ve facebook kullanıyoruz. Bir virüs tarayıcınız mutlaka olsun. Eğer antivirüsünüz yoksa, bu ‘Gelin, benim bilgilerimi alın’ demektir. Mutlaka bir antivirüs programı kullanın.”