Signal kullanımı yaygınlaşıyor ve geliştiricilerinden güzel haberler var

25 Mayıs 2020’de onlarca insanın gözü önünde polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürülen George Floyd’un ardından ABD’nin tüm eyaletlerine yayılan protestolarda maalesef korkunç polis şiddetine tüm dünya tanık oldu. Süreci merak edenler Protestoların en başından itibaren Twitter üzerinden yaptığım zincire göz atabilirler.

Protestolar devam ederken bir yandan da hem eylemciler hem de gazeteciler yazışmak, görüşmek ve birbirlerine belge-fotoğraf paylaşmak için güvenli uygulama arayışına giriyorlar.

Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ve uçtan uça şifreleme yöntemiyle dijital haklar için mücadele eden aktivistler ve kurumlar tarafından en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak kabul edilen ve kişisel mahremiyeti önemseyen Signal, ABD’deki protestolar sırasında The Wall Street Journal’dan Nicole Nguyen‘in aktardığına göre yaklaşık bir milyon defa indirilmiş. Signal’in çeşitli kaynaklarda bugüne kadar otuz dört milyon kez indirildiğini düşünürsek bu sayı gerçekten büyük bir sıçrama.

Peki kullanmayanların adına şu soruyu soralım: Signal indirip kullanmalı mıyız?

Bu mesajlaşma uygulamasının diğer muadillerine göre en önemli özelliği şifreleme protokolü. Aynı zamanda bir özgür yazılım olduğu için kodları açık. Bu birçok gözün bu uygulamada olduğunu ve en ufak bir zararlı yazılım ve güvenlik açığı olma ihtimalinin çok çok düşük olması demek. Ayrca şifreleme protokolü yüksek güvenlikli olduğu için mesajlarınızı ne telefonunudaki yazılımlar (Signal’i geliştirenler dahil), ne baz istasyonlarını yöneten şirketler, ne de internet trafiğinizi yöneten servis sağlayacılar okuyamıyor. Bu mesajlarınızın kimse tarafından görülemediği anlamına geliyor. Bu da hem yazışmalarınızın, görüşmelerinizin ve kişisel verilerinizin korunması demek. O yüzden Signal kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Şifreleme ve güvenlik konularında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda da göreceğiniz gibi internet özgürlüğü ve güvenliği için mücadele eden Mozilla Vakfı da geçenlerde yayınladığı bir kılavuzda Signal’i  Minimum Güvenlik Standartları‘na en uygun yazılımlardan biri olarak göstermişti.


Signal zamanla diğer yazışma – görüşme uygulamlarında sevdiğimiz birçok özelliği de bünyesine kattı. Uygulamada uzun süredir GIF, hareketli emojiler ve çıkartmalar gibi görüşmeleriniz eğlenceli ve pratik hâle getiren ek özellikler de bulunmakta. Ayrıca tüm işletim sistemleri ve platformlarda da sorunsuz çalışıyor.

Signal’den bir yeni özellik daha: Yüz Bulanıklaştırma

3 Haziran’da Signal’in blogunda yapılan duyuruda “dünyanın dört bir yanındaki öfkeli insanlar, en son George Floyd ve Breonna Taylor cinayetlerine, ırkçılığa ve polis vahşetine karşı yürüyor ve bunları protesto ediyorlar. Signal olarak, seslerini duyurmak için sokaklara çıkan insanları destekliyoruz. Tam olarak nasıl yapacağımızı bilmesek de Amerika’da bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyor ve bunu çözmek için ülke çapında kendi kendini örgütleyen insanlara destek oluyor ve onlara güveniyoruz” diyerek yeni bir bulanıklık özelliği sundu. Ayrıca Signal’e göre “2020 yüzünüzü örtmek için oldukça iyi bir yıl”.

Bulanıklaştırma nasıl çalışıyor?

Android ve iOS cihazlarda Signal’ın en son sürümü ile fotoğraf düzenleyicide paylaştığınız fotoğraflardaki kişilerin gizliliğini korumaya yardımcı olabilecek yeni bir bulanıklık özelliği geldi. Böylece tanımlanmasını istediğiniz bölgeleri bulanıklaştırma aracı simgesine dokunarak bulanıklaştırabiliyorsunuz.

Yüzünü ‘Şifrele’

Signal bu gelişmelerin haricinde kullanıcı topluluğuna ücretsiz yüzünüzü de koruyabileceğiniz bir boyunluk dağıtımına da başladı. Almak ve dağıtmak istiyorsanız Signal’in +1 (347) 201-2794 numarasına mesaj atmanızı istiyorlar. Yazışmalar sonucunda kurum, 50’şer adet paketler hâlinde kullanıcılarına bu boyunluklarını ileteceğini söylüyor.

Signal’in cihazınıza indirmek ve daha detaylı bilgi almak için https://signal.org/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tags: