‘Spam’ kelimesi nereden geliyor?

E-Posta kullanıcıları için gündelik hayatta çok kullanılan teknik bir kelime olan Spam’in* ilginç bir geçmişi var. Hepimize gönderilen ‘spam’ler özellikle halkla ilişkiler ve medya sektöründe bir kabus. Peki bu kelime nereden geliyor?

Tabaklarımızdan, dijital dünyaya…

Spam aslında Hormel Foods‘un 1937’den beri ürettiği pişmiş, konserve et ürününün adı ve ‘Spiced Ham’ için bir kısaltma aslında. Spam, II. Dünya Savaşı’nda askerlere gönderilen erzağın bir parçası olmuş. Konserve, o zamandan beri popüler. Fakat gıda tüketimimizde taze ve yeni hazırlanmış yemeklere göre, hazır konserve yiyeceklerin bizde bıraktığı etki farklı olsa gerek, olumsuz bir üne de sahip.

Ürünün mağazalarda yaygın bir şekilde bulunması, spam kelimesinin ‘konserve et’ten ‘konserve posta’ya geçmesini sağlıyor. 1970 yılında, ünlü bir İngiliz komedi şovu olan Monty Python’s Flying Circus‘dan bir sahnede Garson, içinde bir sürü spam’den yapılmış yemeklerin olduğu menüyü sıralıyor:

1979 senesinden beri kullanılmaka olan ve Dünya′nın en eski yaygın iletişim sistemlerinden biri olan Usenet’te, 1994 yılında haber gruplarındaki istenmeyen içerikleri ‘spam saldırısı’ olarak nitelendiliyor ve yasaklanıyor. Bu adlandırma sonrasında istenmeyen e-posta gönderilerine de aktarılıyor.

Özellikle iletişim, bilgi teknolojileri ve kültürel çalışmalar sahası için muazzam bir hikâye değil mi?

* Çok sayıda alıcıya aynı anda gönderilen gereksiz veya uygunsuz iletiler.