TOR Projesi coronavirus nedeniyle küçülüyor

Kullanıcılarına şifreli, engelsiz ve güvenli bir şekilde internete girmeyi sağlayan yazılımlar üreten ve web sitesi ülkemizde engelli olan TOR Projesi 17 Nisan’da coronavirus nedeniyle çalışanlarının üçte birini işten çıkardıklarını duyurdu.

Yapılan açıklamada, TOR’un da COVID-19 krizi orasında kaldığını ve birçok kâr amacı gütmeyen kurum ve küçük işletme gibi zor kararlar almak zorunda olduklarını ve bu sebeple “13 harika insanı” işten çıkardıklarını dile getiriliyor. Proje bundan sonra 22 kişilik çekirdek bir ekiple çalışmalarına devam edecek.

Bu krizden sonra gizlilik ve güvenli bilgiye erişim imkânının ihtiyacının daha da acil bir hâle geldiğini belirten ekip, bilgi edinme ve paylaşma konusunda engellere uğrayanlar için TOR Projesinin ve teknolojilerinin devamı için bu kararı almak zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Bu değerli takım arkadaşlarını kaybetmekten çok üzgünüz ve tüm kullanıcılarımıza ve destekçilerimize Tor’un kendilerine ihtiyaç duyan herkese gizlilik, güvenlik ve sansür atlatma hizmetleri sunmaya devam edeceğini bildirmek istiyoruz.

blog.torproject.org/covid19-impact-tor

TOR Tarayıcı nasıl indirilir ve kurulur

Güvenli ve engelsiz bir ağda TOR cihazınıza nasıl indirilip kurulur? Buraya tıklayınız.

torproject.org‘un engellendiği bir ülkede mi yaşıyorsunuz. GetTor hizmeti size göre. [email protected] adresine gönderilecek bir e-posta oluşturun. E-Posta iletinizin başlığına işletim sisteminizi (Windows, macOS ya da Linux) yazıp gönderin. GetTor hizmeti, Tor Browser paketini indirebileceğiniz ve doğrulayableceğiniz ilgili bağlantıları ve imzaları içeren bir e-posta ile yanıt verir.

Projeye bağış yapmak için burayı tıklayınız.