Trump sosyal medya şirketlerine savaş mı açacak?

Özellikle sosyal medya ağlarının sahibi şirketlerinin asılsız iddialar ve yalan haberleri yaydığı gerekçesiyle sıkça eleştirildiği bu günlerde, bu şirketler gelen eleştirileri ve baskıyı hafifletmek adına çeşitli adımlar attığı yazmıştım. Bu tartışmanın bir kolu da siyasetçilerin ve özellikle ülke yönetiminde büyük sorumluluklar alan siyasilerin sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalar. Bu meselenin tartışma odağında ise. ABD Başkanı Donald Trump var. Trump’ın sosyal medya hesapları ve medya üzerinden yaptığı bir çok açıklamaları asılsız iddialar barındırdığı sebebiyle özellikle ABD kamuoyunda sıkça eleştirilmekte.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı 26 Mayıs’ta, California’da mektupla kullanılan oylarda hile yapıldığı iddiası üzerinde Twitter’da açıklamalar yapmıştı. Twitter ilgili tweetlere “asılsız iddia” uyarı butonu koydu ve Trump’ın iddiasının dayanaksız olduğunu gösteren CNN, Washington Post gazetelerin haberlerini ve konuyla ilgili uzmanların görüşlerine yer verdiği başka bir bağlantıya yönlendirme yapan bir bağlantıya yönlendirdi. Konuyla ilgili tartışmaların ve yarattığı etkiyi ilgili Journo‘da bu haberi yaptı.

Sosyal Medya Devlerine gözdağı

Trump, Twitter’ın cumhurbaşkanının platformundaki iddialarına karşı doğruluk kontrolünden bir gün sonra muhafazakârların seslerinin susturulduğunu söyleyerek sosyal medya platformlarını kapatmak veya hukuki koşullarını düzenlemekle tehdit etti.

Amerika’nın Sesi‘nde yayınlanan habere göre de Trump sosyal medya ağlarına yönelik başkanlık kararnamesi imzalayacak.

Trump’ın kararname imzalayacağı ile ilgili açıklamayı Beyaz Saray sözcüsü Kayleigh McEnany yaptı. Başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilere konuşan McEnany, başkanlık kararnamesinin içeriği hakkında ilgili bilgi vermedi.

Peki bu mesele nereye kadar uzanıyor?

Konunun arka planını anlatan Füsun Nebil’in makalesini de okumanızı öneririm.

ABD’de Cumhuriyetçi Partililer sosyal medyanın muhafazakarlara sansür uyguladığını bir süredir tartışıyor. Örneğin James Woods isimli aktörün ırkçı yaklaşımı nedeniyle Twitter hsabını askıya alınca, konu bir hayli eleştiri getirmişti. Trump da sosyal medyanın Amerikalı cumhuriyetçilere ve muhafazakarlara sansür yaptığı iddialarını daha yüksek sesle dile getiriyordu.

Facebook da sürece dahil oldu, ama Trump’tan yana

Trump, aynı açıklamaları resmi Facebook sayfasında da paylaştı. Facebook’un politikası gereği, oylama veya seçmen kaydı yöntemlerini yanlış tanıtan içeriği kaldırması gerekiyordu. Ancak onlar gönderiye dokunulmamıştı. Bugün ise Sözcü Gazetesi’nin aktardığına göre Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg de tartışmaya dahil oldu. Fox News’e konuşan Zuckerberg, “Sosyal medya ‘gerçeğin hakemi’ gibi davranmamalı. Bu konuda Twitter’dan farklı bir politikamız var. Facebook’un, insanların söylediği, yazdığı şeylerin doğruluğu konusunda hakemlik yapmaması gerektiğine inanıyorum. Özel şirketler, özellikle de bizim gibi bir platformda hizmet edenler böyle bir pozisyonda olmamalı” ifadelerini kullandı.


İllüstrasyon: Kelly Caminero / The Daily Beast / Getty