Twitter’da @coronaupdatetr hesabını neden açtım?

Coronavirus salgını tüm dünyada yayılırken, virus kadar tehlikeli ve ondan daha hızlı yayılan bir şeyse, toplum sağlığını ve psikolojisini derinden etkileyen yalan haberler ve yanlış bilgiler. Bununla ilgili sosyal medya platformlarının aldığı önlemleri journo.com.tr‘ye yazmıştım.

Fakat bu önlemler bir türlü yetmiyor. Zühal Koçer dün yazdığı “TV’ler sınıfta kalıyor, yeni medya araştırıp çıkarıyor” adlı haberinde gazetecilerin yalan haber ve yanlış bilgi ile imtihanını konu edinmiş. Şöyle diyor:

Peki, gazeteciler böylesi kriz anlarında ne yapıyor? Doğru bilgiye ulaşmanın yolları nelerdir? Haberler nasıl teyit ediliyor? Asılsız iddiaların ve panik yaratmayı amaçlayan kötü niyetli içeriklerin önünü nasıl kesebiliriz? Evrim Kepenek, Vural Nasuhbeyoğlu ve Nevşin Mengü’nün yanı sıra bir koronavirüs bülteni hazırlayan Teyit.org editörü Nilgün Yılmaz ve sosyal medyada bu konudaki haberleri aktaran Mehmet Şafak Sarı’ya bunları sorduk. Şu noktada herkes hemfikir: “Teyit etmeden paylaşmıyoruz!”

Ben de haberine katkına bulunmak adına görüş bildirdim. Biliyorsunuz geçenlerde teyitli coronavirus haberlerini paylaşmak için Twitter’da @coronaupdatetr hesabını açmıştım. Bu hesabı neden açtığımı şöyle anlattım:

“Özellikle gündemi sarsan bir gelişme yaşandığında, bazı sosyal medya kullanıcıları ve sosyal medyaya yönelik içerik üreten kurumlar, internet kullanıcılarının dikkatini manipüle ederler, sansasyonel içerikler üretip kamuoyu algısını etkileşim ve takipçi olarak kazanmak isteyen çeşitli hesaplar açarlar. Maalesef COVID-19’un tüm dünyayı şoke eden bir şekilde salgına dönüşmesi sonrası, bir sürü yanlış bilgi ve yalan haberle internet kullanıcıları tahrik ediliyor. Salgından kendini korumaya çalışan ve bu sebeple bilgi ve habere ulaşmak isteyen kullanıcılar virüsten daha hızlı yayılan bu hesaplar ve yarattıkları dezerformasyon yüzünden panikliyor ya da yanlış davranışlara yöneliyor.”

“Açtığım bu hesapla bu karmaşayı ve yanlış bilgi yayılımını önlemeye katkı sunmaya çalışıyorum. Tüm dünyadaki güvenilir kaynaklardan bilgi geçiyorum. Uluslararası Olgu Kontrolü Ağı (International Fact-Check Network) rozetli kurumların olgu kontrollerini ve analizlerini paylaşıyor, devlet kaynaklı resmi açıklamalar dışında alanında uzmanlaşmış ve kamuoyu tarafından meşru kabul edilen meslek örgütleri, dernekler ve sendikaların açıklamalarını da paylaşıyorum. Böylece bu virüs salgınında da doğru, meşru ve çok sesli içeriklerin yaygınlaşmasını sağlayarak yanlış bilgi sorununa alternatif oluşturmaya çalışıyorum.”

Haberin tamamını okumak için:


Virus salgını ile ilgili teyitli içerikleri okumak için: