Verilerinizi koruyabiliyor musunuz?

28 Ocak her sene Veri Koruma Günü olarak kutlanıyor. Verilerinizi korumak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Peki, ya veri ihlali durumunda ne yapacağınızı? Bugünle ilgili Eda Narin‘in Deutsche Welle Türkçe hazırladığı habere verdiğim demeç:


-Bir bağlantıya tıklamadan önce en az iki kez düşünmekte fayda var. Cihazınızın ve internet profillerinizin ele geçirilmesinin en kolay yollarından biri kötü amaçlı bağlantılara tıklamak. Saldırganlar size ‘olta atmayı’ çok severler. Ama biz yemlenmeyi sevmemeliyiz. Şüpheli gördüğünüz bağlantılara dikkat etmemiz gerekiyor.

-Yazılımları sürekli güncellememiz gerekiyor. Çünkü kötü amaçlı gruplar yazılımlardaki açıkları keşfederek saldırılarını gerçekleştiriyor.

-Bazı şirketler çok pervasız ve onlara güvenmemek gerekiyor. Kullandığınız yazılımların ne yaptığını mutlaka bilin, hukuki haklarınızı da bilin. Dünyadaki hem satış süreçlerinde hem de yazılımlar hakkında kural koyucuların açıklamalarını ve görüşlerini mutlaka dinleyin.

-Evinizdeki modemi mutlaka güvenceye alın. Kablosuz ağ parolanız güvenli mi? Modeminize dışardan erişilebiliniyor mu? Parolalarınızı düzenli periyodlarla değiştiriyor musunuz? Modeminizin WPS’i açık mı? Bunlar çok önemli. Buradaki soruların cevaplarına yönelik güvenlik adımları gerçekleştirmezseniz sizin modeminiz üzerinden işlenen suçların sorumlusu olup hapse bile düşebilirsiniz.

-Herkese açık kablosuz ağlara bağlandığınızda (“Public Wi-Fi”) kesinlikle güvenli olduğu belirtilen VPN kullanmalısınız. Siber saldırganlar genellikle normal bir Wi-Fi gibi görünen sahte ağlarla tarayıcınıza ve bilgisayarınıza erişebiliyor. Bu yüzden ağınızı muhakkak şifreleyen VPN teknolojisini kullanmalısınız. Yoksa girdiğiniz ağdaki tüm tarayıcı ve bilgisayar faaliyetiniz görülebilir ve manipüle edilebilir.


Haberin tamamını okumak için tıklayınız.