Armenian Progressive Youth
‘un Active Ukrainians in Europe from Sweden işbirliğiyle 15 – 23 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlediği, “Where Does Hate Come From?” adlı gençler arasında nefret söylemi ile mücadele konulu uluslararası eğitim kursuna katıldım. İsveç, Romanya, Fransa, Gürcistan, Ukrayna, Türkiye ve Ermenistan olmak üzere 11 farklı ülkeden 32 gençlik çalışanları ve gençlik lideri eğitime katılmak ve bu konular hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yerevan‘da (Erivan) bir araya geldi.

Tüm Avrupa’ya yayılan mülteci sorununa yönelik eğitim hedefleri, nefret söylemi ve nefretin ana kökleri kavramını keşfetmek üzerine yoğunlaştı. Buluşma, kendi toplumlarında nefret söylemiyle savaşmak için yenilikçi çözümler bulmaya çalışan gençlik çalışanlarından da ilham aldı.

İnsan Hakları Savunucuları, Nefret Söylemi üzerine çalışma yapan aktivistler, çeşitli STK temsilcileriyle sunumlardan, söyleşilere; sokak etkinliklerinden kültürel çalışmalara kadar bir çok alanda bu 1 hafta içine sığdırdık.

Geri kalan zamanlarda doğal güzellikleri ve tarihsel geçmişiyle gözlerimizi kamaştıran Ermenistan coğrafyasını ve kendine has dokusu ve belki de gördüğüm en modern şehir olan Yerevan’ı görmek, deneyimlemek harikaydı.