Coronavirus aşısının 2003’ten beri olduğu iddiası doğru mu?

Bir facebook kullanıcısı dün ciddi iddialarla dolu aşağıdaki videoyu paylaştı. Aslında bu video Fransa’da yaklaşık 1 hafta önce yayınlanmıştı. Bazı kullanıcılar videoya inanmış olacaklar ki Türkçe altyazı ile paylaşma gereği duymuşlar.

Bu videoyu maalesef çok saygın ve bilgili insanların olduğu bir sohbet odasında gördüm. “Fransa’yı ayağa kaldıran video” olarak tanıtılıyordu. Bu bir sürü kullanıcı tarafından yayılan ve çeşili sosyal medya platformlarında onbinlerce kez paylaşılan videoda bir adam, Pasteur Enstitüsü‘nün ticari amaçlarla yeni coronavirus’ün / Covid19’un yaratılmasından ve yayılmasından sorumlu olduğunu kanıtladığını iddia ediyor.

Videonun temel teması şu anda tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan Covid19’un icat edildiği yönünde. (ki videodaki kişi bunun tartışılmaz bir gerçek olduğunu vurguluyor) Uzun uğraşlarla bir belgeye ulaştıklarını söyleyerek “EP1 694829B1″ numaralı bir patent belgesini elinde tutuyor. Başlığı: “SARS [şiddetli akut solunum sendromu] ile ilişkili yeni koronavirüs türü ve uygulamaları” .

2004 tarihini taşıyan bu belgenin yaklaşık on beş yıldan fazla bir süre önce, Covid-19 aşısının patenti olduğunu iddia ediyor. Hâlbuki bu gizli bir belge değil. Google Patents içerisinde ilgili belgeyi aratınca gayet erişilebilir durumda.

Tek tip bir coronavirus yok

Onyıllardır dünyada bir çok coronavirus türü var. Özgür Ansiklopedi Wikipedia’nin Koronavirus maddesinin girişinde de dendiği gibi, Koronavirüs ya da corona virüsü (Latince: Orthocoronavirinae), kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve Coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan virüs, nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında MERS-CoV, SARS-CoV ve COVID-19 (2019-nCoV)‘un bulunduğu bazı nadir koronavirüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Koronavirüsler ineklerde ve domuzlarda ishal, tavuklarda ise üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.

Görsel: COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün diğer solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüslerle kıyaslaması Prof. Dr. Akiko Iwasaki

Mevcut coronavirus pandemisi, 2019-nCoV ya da Covid19 adı verilen bir hastalığa neden olan Sars-Cov2 adlı bir virüsten kaynaklanmaktadır. Günlük dilde, kolaylık olması açısından, medya da dahil olmak üzere, hem virüsü hem de hastalığı göstermek için “koronavirüs / coronavirus” diyor.

SARS-Cov2 var olan birçok koronavirüsten sadece bir tanesidir. Şu anda dolaşmakta olan virüse “yeni koronavirüs” yerine “koronavirüs” denir.

Ayrıca bakınız:

https://evrimagaci.org/covid19-koronavirus-hastaligi-2019ncov-sarscov2-8217

COVID-19 Koronavirüs Hastalığı (2019-nCoV, SARS-CoV-2)

Patent, SARS-Cov ile ilgili

Milyonlarca İnternet kullanıcısının önüne atılıp üstüne bir sürü komplo teorisi üretilen patentin Covid19 (SARS-CoV2) ile hiçbir ilgisi yok. Videodakİ Pasteur Enstitüsü’nün kötü amaçlarla hareket edip bu hastalıkla ilgili bilgi ve belge sakladığı savı doğal olarak düşüyor. Patent, 2003 yılında ortaya çıkan SARS coronavirus adı verilen SARS-CoV ile ilgili. Bu virus 8422 vakaya ve 916 ölüme neden oldu. Pasteur Enstitüsü, bu koronavirüse karşı korunmak için kızamık aşısına dayanan bir aşı adayı üretmek istedi. Patent de bununla ilişkili.

Ayrıca bakınız:

https://evrimagaci.org/wuhan-koronavirusu-gibi-virusler-insan-eliyle-uretilmis-ve-biyoteror-amacli-kullanilmis-olabilir-mi-8237

Wuhan Koronavirüsü Gibi Virüsler, İnsan Eliyle Üretilmiş ve Biyoterör Amaçlı Kullanılmış Olabilir mi?